W rekomendacji znanego czechofila Mariusza Szczygła, umieszczonej na tylnej okładce książki, przeczytałam: „Czeski ksiądz Tomáš Halík jest jedynym księdzem, którego słucham z uwagą. Mam wrażenie, że jest to jedyny ksiądz, którego chętnie słuchają zsekularyzowani Czesi”.

Byłam ciekawa, jak trzeba mówić, gdy jest się człowiekiem wierzącym, katolikiem, ba! – księdzem, by być słuchanym przez wszystkich – bez względu na światopogląd. A przy tym – co należy mówić – żeby być w zgodzie z naukami Kościoła katolickiego i unikać przypochlebiania się „innowiercom”. Podejrzewałam, że musi być jakiś neutralny punkt styczności lub płaszczyzna porozumienia wspólna dla wszystkich ludzi od tych z lewa do tych na prawo.

Z niedowierzaniem otworzyłam książkę, zadając sobie po cichu pytanie – Ale czy to jest możliwe?

Widocznie tak, skoro ksiądz dociera do wszystkich ludzi. Intrygowała mnie jego tajemnica umiejętności komunikacji, a jeszcze bardziej mój odbiór jego przemyśleń zebranych w tej publikacji w postaci wybranych tekstów z wcześniej już wydawanych w Polsce książek, ale i pochodzących z przemówień konferencyjnych, kongresów, zjazdów czy publikacji w czasopiśmie „Czas Kultury”. Zwłaszcza, że to moje pierwsze spotkanie literackie z katolickim księdzem – myślicielem, nie licząc jezuity Anthony’ego de Mello, który zupełnie wymyka się (nie tylko mi) jakimkolwiek próbom zaszufladkowania. Ten wybór tekstów pozwolił mi na poznanie stylu przekazu księdza, który autor posłowia, Tomasz Dostatni, nazwał „sposobem dialogicznego myślenia”. Teksty zresztą bardzo różnią się pod kątem tematycznym od pojęć uniwersalnych jak wiara, wierzący, które dzieli w ten sposób:

http://clevera.blox.pl/

Cytat z książki

Bóg, życie po życiu, po zawężone do problemów chrześcijan i jeszcze wężej – do Kościoła katolickiego, na ekonomii skończywszy. A tak, ekonomii! Jak się okazuje, według autora, wszystko prowadzi do Boga. W nim ma początek i koniec. Podobno nawet u ateistów, którzy nie wierzą w Boga, w którego takiego nie wierzy również autor! Z humorem podsumowując w ten sposób ich twierdzenie, że sami dla siebie są Bogiem:

http://clevera.blox.pl/

Cytat z książki

Tagi: Tomasz Halik, Hurra nie jestem Bogiem, Bóg, ksiądz.