Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że „House of Cards” jest kolejną produkcją opowiadającą o zakulisowych walkach polityków. Z jednaj strony tak właśnie jest. Z drugiej zaś widzowie mogą zobaczyć jak śmietanka amerykańskiej polityki schodzi na psy, dążąc do celu nawet po trupach.

Serial wyprodukowany przez Netfliks za pieniądze internautów, dostępny jest za darmo w sieci. Do tej pory zdobył trzy statuetki Emmy i jeden Złoty Glob. Produkcja opowiada historię kongresmena Francisa Underwooda, odpowiedzialnego za kampanię prezydencką. Po zwycięstwie kandydata przez niego wspieranego, oczekuje rewanżu. Niestety obiecaną posadę Sekretarza Stanu dostaje ktoś inny. Frank jednak nie zamierza się tak łatwo poddać. Knuje intrygę, która ma zniszczyć obecnego prezydenta, a niego samego wypchnąć na szczyty.

Już pierwsza scena oddaje nam całych charakter bohatera, z którym będziemy mieli do czynienia przez trzynaście odcinków w tym sezonie. Gdy pies sąsiadów zostaje potrącony przez nadjeżdżający samochód, frank zamiast zająć się nim, dobija go i z cynizmem odpowiada nadbiegającym sąsiadom, że ich pies niestety nie przeżył. Właśnie z takim człowiekiem mamy do czynienia.

Oczywiście nie od dzisiaj wiadomo, że w polityce nie można mieć skrupułów, jednak to co wyczynia kongresmen Underwood przechodzi wszelkie pojęcie. Dla tego człowieka synonimem bogactwa nie są pieniądze, ale władza. Kto dzierży władzę jest bogaty. To właśnie ten cel mu przyświeca podczas wędrówki na szczyt. Nie liczą się ofiary, które gdzieś po drodze padają. Nawet jeżeli trzeba samemu w pewnym momencie pobrudzić ręce, to nie można się wahać. Cel uświęca środki. Produkcja Willimona w brutalny, a zarazem prosty sposób obnaża grzechy partii demokratycznej, której przyświecają szczytne równościowe i wolnościowe cele. Jednak od środka ta cała machina pachnie zepsuciem i zgnilizną. Twórcy udowadniają nam, że pojęcie wolnych wyborów to mit. Ktokolwiek nie zostanie wybrany i tak będzie tańczył jak mu zagrają inni politycy, bardziej doświadczeni i cyniczni.

Tagi: House of Cards, serial, Kevin Spacey, Robin Wright, Kate Mara, Francis Underwood.