Autor książki twierdzi, że „historię można czytać jak powieść kryminalną”. Jest w tym wiele racji. Musi to być jednak odpowiednia historia, bo nie każda na kryminał się nadaje. Ale ta, o której w swojej książce pisze Franz Kadell, spełnia wymogi kryminału: jest zbrodnia, są sprawcy, jest intryga i kłamstwo skrywające prawdę, są w końcu sprawiedliwi dążący do odkrycia prawdy i zdemaskowania sprawców zbrodni.

„Katyń w oczach Zachodu” to książka niemieckiego dziennikarza i publicysty, która przede wszystkim czytelnikowi w Niemczech i Europie Zachodniej przybliża tematykę zbrodni katyńskiej: jej przebieg, znaczenie i konsekwencje, zwłaszcza dla Polaków, zmowę milczenia i kłamstwo wokół tej tragedii, które na dziesiątki lat spowiły Europę i w końcu oficjalne ujawnienie prawdy o Katyniu. Z jakich powodów książka ta może być interesująca dla polskiego czytelnika? Przecież my Polacy wszystko o Katyniu już wiemy, to część naszej najnowszej, bolesnej historii. Czy niemiecki dziennikarz może coś jeszcze do tego dodać?

Franz Kadell przede wszystkim w bardzo przystępny i zrozumiały sposób opowiada o zbrodni katyńskiej. Opisuje samą zbrodnię, jak i wszystko co działo się później: odkrycie grobów polskich oficerów przez Niemców, wzajemne oskarżanie się o zbrodnię przez Niemców i Sowietów, umiędzynarodowienie sprawy katyńskiej, a w końcu wielkie kłamstwo usankcjonowane przez proces norymberski. Proces w Norymberdze w sprawie Katynia autor nazywa farsą.

Na tym Kadell nie kończy jednak swojej książki. Interesuje go wszystko, co działo się w sprawie katyńskiej po wojnie, aż do dnia dzisiejszego.

Tagi: F. Kadell „Katyń w oczach Zachodu”, recenzja, Katyń.