Od kilku już dziesięcioleci Roscoe Mitchell uchodzi za czołową postać światowej awangardy jazzowej.

Legendarny alchemik saksofonu i współzałożyciel historycznej formacji Art Ensemble Of Chicago to muzyk o wypracowanej przez lata niepodważalnej reputacji i ciągle otwarty na rozmaite eksperymenty oraz udział w rozlicznych, częstokroć zaskakujących projektach. Najnowszym z nich jest konwencja duetu tworzonego wraz z doskonałym chicagowskim perkusistą Mikem Reedem.

Niewątpliwą zaletą powstałej w wyniku tej konstelacji muzyki jest jej nieprzewidywalność. Zarys obu kompozycji wypełniających płytę „In Pursuit of Magic” jest zaledwie punktem wyjścia do budowania potężnego kręgosłupa jaki stanowią tworzone na bieżąco improwizowane partie.

Nagrania zarejestrowane zostały podczas koncertu w Chicago w kwietniu 2013 roku. Niespełna osiem miesięcy później mialem okazję usłyszeć ten program podczas jednego z koncertów Festiwalu Made In Chicago (30.11.2013). Muszę przyznać, iż po bezpośredniej możliwości usłyszenia i zobaczenia obu artystów podczas koncertu, odbiór wspólnie tworzonej przez Mitchella i Reeda muzyki z tej płyty zdecydowanie zyskuje.

Tagi: Roscoe Mitchell, Mike Reed, In Pursuit of Magic, jazz, saksofon.