W 2003 roku ukazały się dwa wydania powieści Marka Haddana pt. „Dziwny przypadek psa nocną porą” – jedno dla dorosłych, a drugie dla dzieci. Fabuła rozgrywa się z perspektywy kilkunastoletniego chłopca, który prawdopodobnie cierpi na zespół Aspergera, odmianę autyzmu. Narracja jest pierwszoosobowa, a rozdziały ponumerowano z użyciem liczb pierwszych. Simon Stephens zaadoptował książkę na potrzeby sceny, a inscenizacja miała premierę 2 sierpnia 2012 roku na deskach londyńskiego National Theatre.

Piętnastoletni Christopher Boone (Luke Treadaway) dysponuje nieprzeciętnymi zdolnościami matematycznymi i ma znakomitą pamięć. Z trudem radzi sobie z codziennymi czynnościami, sam nie wychodzi nawet poza ulicę, na której mieszka. Uczęszcza do szkoły specjalnej i stara się unikać ludzi. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że chłopiec zostaje podejrzany o morderstwo psa pani Shears, sąsiadki. Pomimo surowego zakazu ojca (Sean Gleason), postanawia rozwikłać tajemnicę jego śmierci i rozpoczyna śledztwo. Każdy nowo odkryty fakt uwiecznia na kartach pisanej przez siebie książki.

refleksjefilmowo-ksiazkowe.blogspot.com

Sztuka Marianne Elliot stała się głośnym sukcesem i szybko zdobyła uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. Otrzymała aż siedem nagród im. Laurence’a Oliviera, m.in. dla najlepszej nowej sztuki, reżysera, aktora, aktorki drugoplanowej, zwyciężyła także w kilku kategoriach technicznych. Jest to przede wszystkim pasjonująca i mądra opowieść o chłopcu, który spogląda na świat inaczej niż pozostali. Akcja rozpoczyna się niespodziewanie i już na wstępie nie pozwala się oderwać od seansu. Wbrew pozorom fabuła nie opiera się jedynie na sprawie zamordowanego psa, wkrótce okazuje się, że to nie jedyna tajemnica, która czeka na odkrycie. Wraz z upływem czasu napięcie i ciekawość tego, co się dalej wydarzy wciąż rosną. Konstrukcja przedstawienia świetnie łączy literacki pierwowzór z teatrem. Siobhan (Niamh Cusack), specjalna nauczycielka Christophera czyta, co on zapisał w książce I pragnie wystawić to na scenie.

Tagi: Dziwny przypadek psa nocną porą, National Theatre, „The Curious Incident of the Dog in the Night-Time”, zespół Aspergera.