Znany z wielu własnych projektów, wyjątkowy pianista młodego pokolenia brytyjskiej sceny jazzowej – Alexander Hawkins, jest również jednym z najbardziej błyskotliwych wirtuozów organów Hammonda ostatniej dekady. Jest stałym współpracownikiem Evana Parkera grywając z nim w jego triach i kwartetach.

Doskonale czuje się zarówno w klimatach free jazzowych, elektrycznym jazzie jak i muzyce klasycznej. W swej grze i zamyśle kompozycyjnym Hawkins niejednokrotnie odwołuje się do wielkich mistrzów jakimi na zawsze pozostaną Thelonious Monk, Art Tatum i Anthony Braxton oraz stylistyki free jazzowej łączonej z elementami bebopu.
Tak niedawno mieliśmy okazję podziwiać jego grę na płycie kwartetu Human („Being Human”, 2013) założonego i prowadzonego przez perkusistę i kompozytora Stephena Davisa, a w lutym 2014 roku doczekaliśmy się aż trzech albumów z jego udziałem: „opabinia” z Kwartetem Dominica Lasha, „Step Wide, Step Deep” oraz „Song Singular” nagranej w konwencji solo piano.

„Song Singular” to pierwszy album Alexandra Hawkinsa zrealizowany w konwencji solo piano. Jak wiadomo płyty nagrywane przez pianistów bez wsparcia instrumentalnego zespołu są wielkim wyzwaniem dla muzyków jazzowych a zarazem próbą, z której zwycięsko wychodzą jedynie najwytrawniejsi wirtuozi.

Tagi: muzyka klasyczna, kompozytor, free jazz, ''Song Singular'', Alexandr Hawkins.