Podczas najbardziej upalnych dni lipca bieżącego roku brałem udział w VII Międzynarodowym Cenzusie Gniazd Bociana Białego. By dokładnie policzyć bociany na terenie kilku zadeklarowanych gmin konieczny był objazd wszystkich tamtejszych wsi na rowerze.

Wybrane przeze mnie gminy znajdują się w widłach dwóch wielkich rzek – Wisły i Sanu. Jest to teren równinny, obfitujący w sezonowo zalewane łąki, starorzecza i niewielkie lasy łęgowe. Podczas objazdu wyznaczonego terenu mogłem więc obserwować wiele ciekawych ptaków, szczególnie tych związanych z krajobrazem rolniczym oraz z mokradłami.

Najciekawszym miejscem, które znalazłem okazała się niewielka kałuża na łące – zapewne pozostałość po wiosennym wezbraniu wód Sanu. Ptakami, które przyciągnęły moją uwagę do tej zalanej łąki były uczące się sztuki polowania rybitwy czarne i rzeczne, piskliwce oraz bociany czarne. Nie sądziłem wtedy, że wrócę tam w najbliższym czasie tyle razy, a ta mała kałuża przyniesie mi kilka niezłych zdjęć i niezapomniane emocje. Po dokładniejszym rozpoznaniu terenu okazało się jednak, że miejsce to jest idealne nie tylko dla ptaków, ale także dla fotografów. Doskonałe światło od samego świtu i możliwość robienia zdjęć w kontrze były wystarczającą zachętą.

piotrbednarek.eu

piotrbednarek.eu

Tagi: ptaki, hajstra, rybitwa rzeczna, bocian czarny, czapla biała, bociany.